Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda řeší spor o první krok k přijetí eura. Známe rozložení sil v koalici

Podle analýzy ministerstva financí a ČNB bude Česko v příštím roce plnit maastrichtská kritéria, rezort ale nedoporučuje přijetí pevného data vstupu do eurozóny. Foto: Litevská národní banka
Podle analýzy ministerstva financí a ČNB bude Česko v příštím roce plnit maastrichtská kritéria, rezort ale nedoporučuje přijetí pevného data vstupu do eurozóny. Foto: Litevská národní banka

Vládu na jednom z příštích jednání projedná tentokrát potenciálně výbušný materiál – každoroční vyhodnocení stavu české ekonomiky v souvislosti s budoucím přijetím eura. Obvykle se jedná o rutinu, mezi ministry jednotlivých stran koalice se rozhořel spor o to, jestli a kdy by Česko mělo vstoupit do „předpokoje“ eurozóny – takzvaného mechanismu směnných kurzů. Deník N zjistil, jak jsou ve vládě rozložené síly a jak může finální hlasování dopadnout.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kabinet Petra Fialy bude na jednom z příštích zasedání jednat o tom, jestli udělá první krok k přijetí eura. Ministerstvo financí chce vládě navrhnout, aby příští rok neusilovala o vstup do takzvaného mechanismu směnných kurzů. V něm se národní měny navazují na hodnotu eura tak, že se od ní nesmí výrazně odchýlit. V tomto režimu musí země setrvat minimálně dva roky, aby mohla následně společnou evropskou měnu zavést.

Část koalice ale chce jasné stanovení data, kdy Česko vstoupí do mechanismu, který se podle své anglické zkratky označuje jako ERM II. Rozhodnutí je spojené s přijetím každoroční analýzy, v níž ministerstvo financí a Česká národní banka pravidelně vyhodnocují připravenost země na přijetí společné měny. A ta ukazuje, že Česko může už příští rok splňovat podmínky pro zavedení eura, takzvaná maastrichtská kritéria. Na materiál jako první na konci listopadu upozornily Hospodářské noviny.

„My ministři za STAN proto nevidíme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější