Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V čem se Češi nejvíce mýlí ve Ficovi

Robert Fico, muž, jehož úspěchu Češi plně nerozumějí. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Robert Fico, muž, jehož úspěchu Češi plně nerozumějí. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Komentář Evy Mošpanové: V českém pohledu na Roberta Fica a to, co aktuálně dělá, se objevuje jeden zásadní nedostatek. Jeho pochopení nám přitom může pomoci porozumět, proč se Ficova vláda snaží narychlo zrušit speciální prokuraturu a proč jí to navzdory protestům u značné části společnosti může projít.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fico chce zrušit speciální prokuraturu a snížit tresty za korupci, aby pomohl „svým lidem“. Slováci protestují. Docela dost, ale zase ne všichni. Vlastně těžko říct, co přesně ten zmatený národ pravidelně zápasící o vlastní demokracii dělá. Každopádně nazdar z Prahy, jaké téma tam máte dál?

To bylo svižné, že? Ať píšete nebo mluvíte o čemkoliv, vždy se dopouštíte zjednodušení. U domácích témat ještě můžete počítat s kontextem, který je všude kolem a publikum ho dobře zná. Ušetříte na tom mnoho vět a řádků. Čím dále od domova se ale pouštíte, tím je zjednodušení větší.

Bratislava je zdánlivě dost blízko na to, aby bylo zjednodušení co nejmenší. Zdánlivě. A v posledních týdnech se o dění v ní mluví hodně. Zcela pochopitelně. Čtvrtá vláda Roberta Fica se rozhodla neztrácet ani minutu – tohle není rétorický obrat, ale doslovný popis situace – a hned v prvních týdnech svého vládnutí se pokusila o pravý hák právnímu státu. Ve velice rychlém procesu chce zrušit speciální prokuraturu a snížit tresty za korupci.

Ještě než se ale pustíme do detailnějšího popisu nejnovější série reality show Pečeme na právní stát, tak populární u několika sousedů z V4, pojďme se podívat na jednu drobnost.

Hned v úvodu uvedený popis situace na Slovensku, který se s větší nebo menší slovní oblohou objevuje v Česku, není nepřesný. Obsahuje ale zásadní opomenutí. Na to, abyste ho pochopili, se stačí podívat na jedno číslo. Ukazuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Slovensko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější