Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Může se pětikoalice ještě zvednout z lopatek? Rozhodne šest faktorů

Ilustrace: Petr Polák
Ilustrace: Petr Polák

Analýza: Vláda Petra Fialy je u moci dva roky. Musela se potýkat s řadou problémů – od války na Ukrajině po inflaci a vysoké ceny potravin. Její pozice nyní vypadá podle průzkumů poměrně vratce. Stovky tisíc jejích vlastních voličů ji hodnotí velmi špatně, spokojenost s politikou propadla až na úroveň, kde se pohybovala v nejhorších chvílích Babišovy vlády. Popisujeme, zda má i za této situace pětikoalice šanci zopakovat svůj volební triumf z roku 2021 a co bude muset v této veleobtížné výzvě případně zvládnout.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fialův kabinet v neděli oslavil dva roky ve funkci. K tomuto výročí se dostal v rozpoložení, které by si sám bezpochyby nevybral. Neexistuje prakticky žádný ukazatel, který by naznačoval, že je populární a jde si pro vítězství v příštích volbách.

Důvěra ve vládní lídry i kabinet jako takový je extrémně nízká, stejně jako spokojenost s politikou. Podle řady šetření se pak proti koalici bouří i její vlastní voliči z řad učitelů nebo lékařů, kteří vládní strany ve velkém neopouštějí jen kvůli chybějící alternativě.

Již tento krátký výčet by byl sám o sobě znepokojivý. Navíc, jako by to nestačilo, se problémy zčásti propisují i do preferencí stran. Například lidovci v letošním roce zažívají v některých průzkumech téměř volný pád, po dvou letech u vesla klesají i občanští demokraté.

Hnutí ANO jako hlavní opoziční subjekt od voleb naopak posílilo a během podzimu zaznamenalo jediný průzkum, který by nepřekročil nebo se neblížil podpoře 33 procent lidí. Solidní zisky kolem 10 procent vykazuje i SPD. Pro voliče vládní koalice ani pro vládní lídry nejde o moc příznivé rozložení sil.

Nabízí se tak zásadní otázka: mohou vládní strany při všech těchto problémech opět po příštích volbách dosáhnout na většinu?

Dva roky jsou v politice pochopitelně dlouhá doba a stát se může leccos. Již nyní je ale zřejmé, na co se kabinet musí zaměřit – z pohledu voličů i politicky –, aby byl schopen o příští výhru vůbec soutěžit. Důležitou roli bude hrát přinejmenším šest zásadních faktorů.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější