Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zákon chrání politika víc než lesbu nebo nevidomého. Jejich právníci to chtějí změnit

Na některé menšiny zákon výslovně pamatuje, na jiné ne, nenávistným útokům přitom čelí také. Ilustrační foto: Adobe Stock
Na některé menšiny zákon výslovně pamatuje, na jiné ne, nenávistným útokům přitom čelí také. Ilustrační foto: Adobe Stock

Česká legislativa ani soudní praxe nezohledňují řadu důvodů předsudečného násilí. Trestní zákoník explicitně zmiňuje národnost, rasu, etnikum, politické přesvědčení a vyznání. Motivem k útokům ale často bývá také sexuální orientace, genderová identita, zdravotní postižení nebo například pohlaví. Neziskové organizace pomáhající obětem nenávisti na tuto nejednotnost upozorňují a usilují o změnu. Zatím ale marně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V roce 2021 napadli v centru Prahy dva muži skupinu tří přátel, z nichž dva byli partneři a drželi se za ruce. Pachatelé na ně křičeli homofobní urážky a nadávali jim do „buzerantů“. Poté je napadli i fyzicky, bili je pěstí, kopali do obličeje, hlavy i hrudníku.

Policie navrhla potrestat oba muže za výtržnictví s tím, že by měl soud přihlédnout k nenávistnému motivu. Proces ještě neskončil, obžaloba ale skutečnost, že byl za útokem homofobní motiv, nezohlednila. Soudce navíc odmítl přiznat poškozeným postavení zvlášť zranitelné oběti, které by jim umožnilo například vypovídat odděleně a nepotkat se u soudu s pachatelem.

Jiný případ se odehrál v roce 2019 během festivalu Prague Pride. Pachatel se skupinou dalších pěti lidí zapálil duhovou vlajku a střílel pyrotechniku směrem k účastníkům festivalu. Už dříve byl odsouzen za násilnou trestnou činnost spojenou s projevy ultrapravicového extremismu.

Policie obecně konstatovala, že byl čin

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Justice

LGBTQ

Lidská práva

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější