Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„On je Zátopek politiky, běží maraton, ne sprint.“ Jak se Fialovi daří držet pětikoalici pohromadě a kdy neváhá křičet

Premiér Petr Fiala (ODS) při představování společné kandidátky do eurovoleb. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Premiér Petr Fiala (ODS) při představování společné kandidátky do eurovoleb. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Petr Fiala má za sebou první poločas vlády. V roli premiéra země kočíruje pětičlenný a velmi rozmanitý kabinet. Deník N popisuje, jak se šéfovi občanských demokratů daří držet koalici jednotnou, jak hledá kompromisy, kdy na své ministry křičí a v jakém okamžiku musel popřít sám sebe.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministři mu říkají Petře. Jen stručně a jednoduše. A tato strohost v mnoha ohledech vystihuje také politický styl současného premiéra Fialy. Úsporný je v tom, jak málo vysvětluje kroky vlády, i ve způsobu, jak kabinet vede, když během jeho schůzí nechává mluvit hlavně ty ostatní.

Deník N popisuje, jak se Fialovi daří držet pětičlennou vládu jednotnou.

Proč mu v rukou nevybuchují občas naštvaní koaliční partneři? Jaký je to politik, čemu se směje, v čem se podobá svým předchůdcům v čele Strakovy akademie a v čem je naopak jiný, případně které jejich chyby opakuje? A proč právě jeho nejvýraznější politická vlastnost – schopnost sjednávat kompromisy – bude možná začátkem jeho konce?

„Je prostě jiný premiér“

Blížil se konec října, když se opět sešli zástupci koalice Spolu, aby jednali o tom, zda do evropských voleb v červnu příštího roku půjdou znovu jako jedna formace, či samostatně.

Scénář předchozích neúspěšných schůzek si byl v mnohém podobný – zástupci stran si na nich řekli, co si myslí o kandidátech, programových shodách či šancích a rizicích jednotného postupu. Někdy to bylo v klidu, někdy z aktérů jednání prýštily emoce. Každý ale dostal prostor mluvit. Na tom premiérovi záleželo.

Stejné to bylo i uvnitř ODS – pět měsíců debat, které nikam nevedly. Fiala, TOP 09 a stejně tak lidovci chtěli koalici Spolu podržet i pro evropské volby. Jenže ve vedení občanských demokratů panoval opačný názor a mírnou většinu tu stále měl europoslanec Alexandr Vondra. Tento výrazný a vlivný občanský demokrat byl proti. A neustupoval.

Superlídrem koalice Spolu do eurovoleb bude Alexandr Vondra. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Mnoho předchozích předsedů ODS jako třeba Mirek Topolánek v takových chvílích bouchalo do stolu, využívalo svůj vliv a sílu. Slovy dlouholetého vlivného člena špiček ODS „sice prosadili svou, chodili lidem v pohorkách po zádech, ale nedovládli do konce volebního období“.

Fiala ale takové rázné metody v ODS a vládě využívá sporadicky, nesází na sílu, a tak jeho spojenci doufají, že udrží kabinet celé čtyři roky. Šéf občanských demokratů obvykle dosáhne svého už v první fázi, tedy během diskuzí a s pomocí argumentů.

V případě neústupného Vondry ale musel změnit vyjednávací taktiku. Fiala proto europoslance poprosil, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější