Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nemám jistotu, co byly požadavky stávky.“ Bek popisuje jednání o změnách ve školství i své plány

„Můžete komunikovat tak či onak, krátce a dlouze, ale základní zpráva není pro nikoho příjemná, a v tom je podle mě jádro problému,“ říká ministr školství Mikuláš Bek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Můžete komunikovat tak či onak, krátce a dlouze, ale základní zpráva není pro nikoho příjemná, a v tom je podle mě jádro problému,“ říká ministr školství Mikuláš Bek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Budeme hledat další prostředky, například využití nespotřebovaných výdajů z roku 2023,“ slibuje ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v souvislosti s platy kuchařek, uklízeček či školníků. V rozhovoru také popisuje, co bude dál s dělenými hodinami, jaká je komunikace jeho rezortu nebo proč se nedá srovnat výsledek protestu v nemocnicích a ve školách.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Co by mohlo ve školství přinést plánované zvýšení zaručené a minimální mzdy.
  • Jak by se nakonec měly změnit počty proplácených úvazků a zda to ohrozí dělené hodiny.
  • Jak to nakonec bude s financováním asistentů pedagoga v roce 2024.
  • Zda se dají srovnat protesty ve zdravotnictví, kde se zvýší plat i nezdravotnickému personálu v nemocnicích, a ve školství.
  • O kolik se musí zvýšit rozpočet školství v roce 2025.

V čem listopadová stávka ve školách změnila situaci? Na čem jste se domluvili?

Na straně státu nebo ministerstva byla řada kroků na stole už těsně před stávkou. V mediálním víru kolem to trochu zapadlo, byť klíčoví aktéři o těch návrzích věděli.

Už před stávkou jsme byli na základě standardního připomínkového řízení připraveni snížit tlak na úvazky vyjádřené v takzvaných PHmaxech na hladinu 95 % (PHmax je maximální počet hodin výuky zaplacený školám státem, pozn. red.).

Ve vládě jsme navíc byli už od září dohodnutí, že rozpočet školství neporoste o čtyři, ale o osm miliard. Tím pádem bylo jisté, že negativní případný dopad na financování míst nepedagogů bude mnohem menší, než je číslo, které figurovalo v podkladech pro státní rozpočet (zmíněné čtyři miliardy navíc, které mají do rozpočtu školství směřovat v lednu z rozpočtové rezervy, měly ale podle dohody ze září původně směřovat na rozvoj infrastruktury škol, pozn. red.).

Stávka přinesla vzedmutí emocí, což je přirozené, já respektuji právo všech stávkovat. Zdá se mi ale, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Školství

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější