Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

NATO má jen několik let, aby se připravilo na ruský útok, varuje německý think tank

Prezident Putin mezi svými vojáky, kterým slíbil, že bude jejich vrchním velitelem i dalších šest let. Foto: kremlin.ru
Prezident Putin mezi svými vojáky, kterým slíbil, že bude jejich vrchním velitelem i dalších šest let. Foto: kremlin.ru

Ruský útok na země NATO je nevyhnutelný, varují němečtí experti, ale i polská vláda. Nakolik jsou jejich obavy reálné, rozebíráme se zasvěcenými lidmi – s bezpečnostním odborníkem a s diplomatem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Je to neskrývaná démonizace Ruska,“ postěžoval si mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Rozzlobila ho slova amerického prezidenta Joea Bidena o tom, že pokud Putin obsadí Ukrajinu, nezastaví se tam.

„Je důležité vidět dlouhodobou perspektivu. Putin bude pokračovat. Dal to dost jasně najevo. Pokud napadne spojence NATO, tak jsme se jako členové NATO zavázali, že budeme bránit každý centimetr území Aliance. Ocitneme se v něčem, o co neusilujeme a co dnes ani nemáme: americké jednotky budou bojovat proti ruským,“ prohlásil Biden, když se snažil přesvědčit kongresmany, aby podpořili mimo jiné i financování Ukrajiny (neúspěšně, jak blíže popisuje Deník N tady).

Podle reakce Putinova mluvčího „Biden pouze využívá Rusko jako nástroj k ovlivňování vnitropolitické situace“.

Faktem ale je, že ruské vedení i do posledních dnů před invazí 24. 2. 2022 tvrdilo, že na Ukrajinu nezaútočí, ačkoli to západní tajné služby předpovídaly.

Rovněž Vladimir Putin před anexí ukrajinského Krymu tvrdil, že se poloostrov obsadit nechystá.

A také Moskva lhala o ruských špionech, kteří podnikli atentáty na území několika zemí NATO včetně České republiky.

Kolik máme času? 3, 6, 10 let?

O tom, že Rusko může po Ukrajině napadnout i členské země NATO, se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější