Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dvanáct (plus dvacet) knih, kterými letos na Vánoce zabodujete. Přinášíme vánoční tipy pro čtenáře všech kategorií

Kniha je nejlepší dárek. Jen vybrat tu pravou. Foto: Thought Catalog, Unsplash
Kniha je nejlepší dárek. Jen vybrat tu pravou. Foto: Thought Catalog, Unsplash

V posledním předvánočním souhrnu nabízíme knižní tipy, z nichž by si mohl vybrat každý: příznivci humoru i napětí, čtenáři detektivek i silných lidských osudů. Některé z knih jsou na pultech knihkupectví zcela čerstvě, jiné možná lehce zapadly nebo neleží na nejviditelnějších místech. A možná proto stojí za to na ně upozornit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dramata, silné emoce a traumata. Pozoruhodné umělecké osudy, historické příběhy, detektivky i humoristické romány a také díla poněkud zneklidňující. V našem výběru letošních novinek se sešlo dvanáct knižních tipů, z nichž si vybere úplně každý. Formou odkazů přikládáme také tipy na dalších dvacet knih, které jsme letos recenzovali a s radostí je doporučujeme.

Přečtěte si také paralelně vydaný text s tipy na nové knihy pro děti a teenagery.

Inspirovat se můžete také v našem speciálu věnovaném dětským knihám nebo v odpovědích z ankety Knihy roku Deníku N. Nebo v přehledu netradičních dárků od nejrůznějších kulturních institucí.

Pro čtenáře lačné emocí, dramat a traumat

Jak milovat svoji dceru
Hila Blum, překlad Šárka Melanie Sedláčková, Garamond 2023

Jak Joela dospěla od všeobjímající lásky ke své malé dceři Lee k tomu, že pozoruje přes sklo dospělou Leu a Leiny malé dcery a nemůže za nimi dovnitř? O tom vypráví román izraelské autorky Hily Blum Jak milovat svou dceru, který se vydává po prchavých stopách dávných zranění ve vztahu matek a dcer.

„Věděla jsem, že mateřská láska může být divoká a nespoutaná, ale cestu každodenní lásky jsem nechápala. A pak jsem to pochopila. Narodila se mi Lea a já

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Vánoce

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější