Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (653. den): Ukrajinci si na šáhidy připravili mobilní jednotky a daří se jim

Protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB byl 6. března předveden na vojenském letišti v Pardubicích jako součást prezentace výsledků obranného výzkumu firmy Retia. Ilustrační foto: ČTK / Profimedia
Protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB byl 6. března předveden na vojenském letišti v Pardubicích jako součást prezentace výsledků obranného výzkumu firmy Retia. Ilustrační foto: ČTK / Profimedia

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Jak se ukrajinská protivzdušná obrana připravovala na zimu a jak se jí daří nyní.
  • Trasy ruských útoků ukazují, proč je Krym tak důležitý.
  • Rusové severně od Avdijivky postoupili o téměř půl kilometru.
  • Jak se daří 47. brigádě u Avdijivky.
  • Mapa dne – kudy nejčastěji útočí ruské drony a Avdijivka
  • Videa dne – dva ruské tanky vybuchnou při návratu z akce; jak vypadá boj s šáhidy; ruští pěšáci si prohlížejí opuštěný Leopard; Su-34 shazuje klouzavé bomby

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 7. prosince. Situace na některých místech už může být jiná.

Jak se ukrajinská protivzdušná obrana připravovala na zimu a jak se jí daří nyní. Před necelými dvěma týdny podnikla ruská armáda největší nálet dronů na Kyjev od začátku války. Ze 75 šáhidů tehdy protivzdušná obrana sestřelila 74.

Na obnovenou ruskou ofenzivu proti civilní infrastruktuře, která se všeobecně očekává, se připravovali měsíce. Zatím se i na základě útoku na hlavní město zdá, že se to podařilo docela úspěšně.

V této souvislosti si pozornost jistě zaslouží i zprávy o dodávkách nejmodernějších systémů země–vzduch od spojenců, ale zajímavější jsou technická řešení na využití starších zbraní a kombinace východní a západní techniky.

Ukrajincům se povážlivě ztenčují zásoby raket do systémů ze sovětské éry. Když vláda Roberta Fica bezprostředně po svém vzniku odmítla dokument se seznamem vojenské pomoci Ukrajině, bylo na něm mimo jiné přes sto raket do systému známého pod zkratkou BUK.

I kdyby svůj cíl našla každá pátá, poskytnutí těchto raket by zabránilo zničení 20 až 25 ukrajinských transformačních stanic, dílen či nemocnic.

Ukrajinci ale nečekali jen na dodávky starých zbraní, ale ve spolupráci s Američany rozjeli projekt, kterému se říká FrankenSAM. SAM je anglická zkratka pro

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější