Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidé z Horní chtějí zpět chodníky, auta se z nich ale dostat nepodařilo. Pražská ulice jako laboratoř

Ulice Horní v Praze-Nuslích. Místním se s auty na chodnících nelíbí. Foto: Ludvík Hradilek. Deník N.
Ulice Horní v Praze-Nuslích. Místním se s auty na chodnících nelíbí. Foto: Ludvík Hradilek. Deník N.

Horní ulice v pražských Nuslích může sloužit jako laboratoř nakládání s veřejným prostorem v metropoli. Před rokem tady radnice Prahy 4 povolila částečné parkování aut na chodnících. Místní se postavili proti a vyhráli i soud, dostat auta z chodníků se ale zatím nepodařilo. Také situace s parkováním se vyvíjí přesně podle prognóz odborníků – krátkodobě se zlepšila, zaparkovaných aut v ulici ale přibývá a obsazenost míří k původním hodnotám.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Horní ulice v pražských Nuslích je vlastně úplně obyčejná. Je součástí blokové zástavby bytových domů, navazuje na park Jezerka, je tu prodejna potravin a nějaké ty služby. Nic, co by nebylo ve stovkách jiných. Přesto o této ulici psala za poslední rok řada médií, včetně Deníku N.

Pozornost vyvolal způsob, jakým radnice Prahy 4 změnila část tamních chodníků na parkovací místa. Od té doby uplynul rok. Horní ulice může posloužit jako laboratoř, kde se jasně ukazují dopady podobných kroků.

Co se tedy v ulici stalo? Praha 4 loni na podzim usoudila, že je v ulici potřeba více parkování. A tak ho zajistila na úkor chodníku. Na jedné straně posunula auta na chodník, na druhé na něj řidiči najíždějí při šikmém parkování.

Argument byl přitom jasný – místní občané si podle místostarosty pro dopravu Zdeňka Kovaříka (ODS) stěžovali, že nemají kde zaparkovat. „Požádali nás lidé, jinak by se to neřešilo,“ argumentoval tehdy.

Politici ale nikdy nedoložili žádnou žádost, petici ani nic podobného. Naopak, proti jejich rozhodnutí se brzy zvedl odpor. Skupina místních obyvatel se nejprve snažila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější