Deník N

„Tvrdě jsme dřeli a máme to.“ Osmdesát tisíc navrch schválila vláda, část rodičů bude mít i tak smůlu

Premiér Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Premiér Andrej Babiš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vláda po dvanácti letech zvýšila rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc korun. Vztahovat se má na všechny novorozence a rodiny s dětmi do čtyř let, které budou k 1. lednu příštího roku příspěvek aktivně pobírat. O tom, kolik peněz rodiče přesně dostanou, bude rozhodovat věk dítěte a předchozí příjmy.

„Je to tu! Vláda odklepla můj návrh na navýšení rodičovského příspěvku. Chvilku už jsem se bála, že prošvihneme správný čas. Když teď legislativní proces pošlape, stihneme to,“ komentovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) výsledek vládního jednání o rodičovském příspěvku v pondělí odpoledne na svém Facebooku. Narážela zároveň na fakt, že jejich záměr musí ještě posvětit parlament a prezident.

Že zvýšení příspěvků přes vládu s největší pravděpodobností projde, bylo zřejmé už hodiny před jednáním, kdy premiér Andrej Babiš a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček na sociálních sítích ohlašovali schválení vyššího „rodičáku“ jako hotovou věc.

Navýšení ale ani po dlouhém hledání kompromisu nebudou moct využít všechny rodiny, Maláčová jejich podíl odhaduje zhruba na 80 procent. Podmínkou pro peníze navíc je aktivní pobíraní rodičovského příspěvku. Vztahovat se tak nebude třeba na rodiče

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Spor o rodičovský příspěvek

V tomto okamžiku nejčtenější