Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (652. den): Kulka letěla devět vteřin. Ukrajinský odstřelovač tvrdí, že překonal světový rekord v nejdelší úspěšné střelbě

Výcvik ukrajinských odstřelovačů nedaleko fronty. Foto: Profimedia
Výcvik ukrajinských odstřelovačů nedaleko fronty. Foto: Profimedia

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ukrajinský odstřelovač tvrdí, že překonal světový rekord v zabití nepřítele na největší vzdálenost.
  • Pro Wall Street Jorunal popisuje, jak se mu to povedlo.
  • Ukrajinští odstřelovači údajně nedávno zabili 12 Rusů za hodinu.
  • Zničení moderního ruského systému S-350 ukrajinským dronem se zatím nepotvrdilo.
  • Videa dne: Jak Ukrajinci objíždějí protestující kamionisty a Rusové ukázali ukořistěný Bradley.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 6. prosince. Situace na některých místech už může být jiná.

Válka není sport. Sice banální věta, ale cítíme potřebu ji zmínit, protože v následujících řádcích se budeme věnovat světovému rekordu, k jehož překonání, na rozdíl od sportovních rekordů, musí zemřít člověk.

Neoficiální světový rekord v zabití na dálku držel dosud kanadský odstřelovač, který v roce 2017 zasáhl v Iráku nepřítele na vzdálenost 3540 metrů.

Nyní ale ukrajinský voják Vjačeslav Kovalskij tvrdí, že tento světový rekord překonal. Ještě v listopadu údajně zasáhl ruského vojáka na vzdálenost 3800 metrů, což by bylo nové maximum.

Jde sice o zprávu, kterou ukrajinské ozbrojené síly zveřejnily už před dvěma týdny, nyní ale americký deník Wall Street Journal jako první s vojákem ukrajinských speciálních jednotek mluvil. Prozradil jim i detaily o tom, co všechno musí spolu se svým pozorovatelem brát v úvahu, aby cíl na tak velkou vzdálenost zasáhl.

Stalo se to 18. listopadu v Chersonské oblasti. Kovalskij s pozorovatelem přišli ráno na pravý (ukrajinský) břeh řeky. V teplotách kolem nuly museli hodiny čekat na cíl.

Na druhé straně řeky viděli dva ruské vojáky kácet dřevo, ale nezdáli se dostatečně důležití, aby stáli za ránu. Později ale přišli další vojáci, mezi nimi jeden, který zjevně rozdával rozkazy. Na toho se zaměřili.

Aby ho však na takovou vzdálenost trefili, museli zvážit mnoho proměnných. Zde začala práce pozorovatele. „K měření

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější