Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spor o Kalouska pokračuje: Když TOP 09 nesplní domácí úkoly, ohrožuje koalici, říká Vondra

Proti kandidatuře zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska v eurovolbách se vyslovil premiér Petr Fiala. Foto: ČTK
Proti kandidatuře zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska v eurovolbách se vyslovil premiér Petr Fiala. Foto: ČTK

Jednání o kandidátce Spolu pro eurovolby způsobilo v TOP 09 velké vnitřní napětí. Včera se k situaci kolem Miroslava Kalouska vyjádřil nečekaně přímo premiér Petr Fiala (ODS). Ten si exministra financí na společné kandidátce podle svých slov neumí představit. Lídr Spolu Alexandr Vondra premiérův krok ocenil, podle něj musí TOP 09 naplnit dohodu mezi stranami, jinak může být koalice ohrožena.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přesně za týden se uskuteční velmi důležité jednání výkonného výboru TOP 09, na němž bude strana řešit, kdo za ni půjde do eurovoleb na kandidátce Spolu. Ostře sledovaným jménem je zejména Miroslav Kalousek.

Bývalý předseda strany teprve před několika dny veřejně potvrdil, že chce o místo na kandidátce usilovat. Jeho nominaci však není nakloněna předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, což uvnitř strany vytváří výrazné pnutí.

Exministr financí se spojil s dalším bývalým předsedou TOP 09, europoslancem Jiřím Pospíšilem, který je také šéfem vlivné pražské organizace. Ta v pondělí přijala usnesení, ve kterém Kalouskovu nominaci unisono podpořila.

Do vnitrostranické hry TOP 09 včera veřejně vstoupil i nečekaný hráč, premiér Petr Fiala. Ten totiž ve vysílání CNN Prima News řekl, že si Kalouska na kandidátce Spolu neumí představit.

Šéf ODS podle svých slov věří, že „TOP 09 bude uvažovat ve všech souvislostech“.

Lídr kandidátky Spolu Alexandr Vondra k tomu Deníku N řekl, že TOP 09 si musí být vědoma

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější