Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česko prohrálo soud ve Štrasburku. V případu zemřelého pacienta psychiatrie selhali jednotlivci i systém

Policie má podle štrasburského soudu mít přesnější pravidla k užívání paralyzéru. Ilustrační foto: ČTK
Policie má podle štrasburského soudu mít přesnější pravidla k užívání paralyzéru. Ilustrační foto: ČTK

Česko prohrálo u Evropského soudu pro lidská práva spor se sestrou pacienta, který v roce 2015 zemřel po policejním zákroku na olomoucké psychiatrii. Stát musí ženě zaplatit přes 600 tisíc korun. Popisujeme detaily případu, v čem podle soudu pochybila policie či zdravotníci a co by nyní mělo Česko napravit, aby se podobné situace neopakovaly.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Případ začal před osmi lety. U tehdy třicetiletého muže trpícího paranoidní schizofrenií se začalo projevovat agresivní chování a ohrožoval své příbuzné. Proto rodina 4. listopadu 2015 zavolala záchranku, která muže odvezla do olomoucké fakultní nemocnice.

Při příjezdu mu personál podal léky a poté šel pacient spát. Druhý den ráno kolem páté hodiny si šel zakouřit. Při tom se dostal do konfliktu se zaměstnancem nemocnice a fyzicky ho napadl.

Za pomoci dalších zdravotníků se zaměstnanci podařilo dostat pryč a muž zůstal v místnosti sám. Poté vzal hydrant a začal z něj stříkat kolem sebe. „Nejspíš celá situace musela vypadat hodně chaoticky, agresivně a nepřehledně,“ líčí advokát Maroš Matiaško, který v případu zastupoval pacientovu sestru.

Zdravotníci byli ve vedlejší místnosti a zavolali policii. Policisté se pacienta pokusili znehybnit tím, že ho dostali do polohy, ve které

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Justice

Lidská práva

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější