Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Přehlasovali nás lidi, co bydlí kilometry daleko.“ Jak v Krouně na východě Čech dali zelenou obří větrné elektrárně

Větrná elektrárna má vzniknout až na kraji katastru obce Krouna. Větrník bude stát na kopci několik kilometrů od značky signalizující konec centrální části vesnice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Větrná elektrárna má vzniknout až na kraji katastru obce Krouna. Větrník bude stát na kopci několik kilometrů od značky signalizující konec centrální části vesnice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V Česku se loni nepostavila jediná větrná elektrárna. Jedním z hlavních důvodů je odpor obyvatel, kteří stožáry s vrtulemi ve svém okolí nechtějí. Ve vesnici na hranici Pardubického kraje a Vysočiny přesto lidé v referendu výstavbu jednoho velkého větrníku výraznou většinou podpořili. Situace na místě ale zdaleka tak jednoznačná není.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když má někde v Česku vzniknout nová větrná elektrárna, mívá to většinou podobný průběh. Lidé z dané obce začnou kritizovat výšku plánovaného větrníku, který podle nich bude hyzdit okolí. Do toho se objeví strach z hluku, jejž lopatky elektrárny vyluzují. Nebo starost o ptáky, kteří budou do jejího rotoru narážet.

Následné referendum pak typicky končí zamítnutím projektu. I kvůli odporu místních se v zemi podle Komory obnovitelných zdrojů energie odhadem postaví jen asi třetina všech plánovaných větrných elektráren.

Ve vesnici Krouna, ležící mezi městy Hlinsko a Polička, byl výsledek opačný. V tamním referendu konaném v půlce listopadu zvítězili zastánci výstavby větrné elektrárny.

Přes 70 procent účastníků hlasování dalo zelenou větrníku o výšce 200 metrů a výkonu 6,5 megawattu, který by měl elektřinu dodávat až šesti tisícům domácností v okolí. Zhruba do pěti let by tak v místní části Františky měla vzniknout jedna z největších větrných elektráren v Česku o velikosti zhruba dvou třetin pařížské Eiffelovy věže.

Co místní na projektu vysokého větrníku přesvědčilo? „Podívejte se, jak to tady vypadá. Jestli z toho obec bude mít nějaké peníze, mohly by se třeba opravit chodníky,“ přemýšlí asi třicetiletá Bára, která se zrovna vrací z místního hřbitova. Sama prý hlasovat nestihla, ale větrnou elektrárnu podporuje.

O kousek dál potkáváme Alenu, jež si vyšla na procházku se psem. „Mně to vůbec nevadí. Jezdívám do Svitav, kde mají na kopci tři větrné elektrárny. Někdo si možná myslí, že to je hlučné. Když jsem se tam ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Příroda

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější