Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Peníze stačit nebudou.“ Zjistili jsme, kde chce stát najít miliardy pro lékaře

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má detaily dohody doladit v pátek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má detaily dohody doladit v pátek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Lékaři si vyjednali na růst platů téměř deset miliard korun. Odkud se tyto peníze vezmou a kdo navýšení zdravotníků v nemocnicích zaplatí?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lékaři si v pondělí na ministerstvu zdravotnictví vyjednali, že příští rok půjde na zvýšení jejich příjmů 9,8 miliardy korun. V případě nedohody by nenastoupili do přesčasové práce, a v řadě nemocnic by tak byla ohrožena i akutní péče.

Peníze do nemocnic nejdou přímo ze státního rozpočtu, ale přes zdravotní pojišťovny. Těm však stát posílá finance přes takzvané platby za státní pojištěnce – příští rok na ně ministerstvo financí pošle celkem 151 miliard korun.

Ve většině ostatních rezortů se přitom kvůli napjatému rozpočtu spíše hledají úspory. Deník N proto zjišťoval, odkud se téměř deset miliard korun na vyšší příjmy zdravotníků vezme.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka bude VZP muset zajistit nikoliv deset, ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější