Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jedni odjeli válčit, druzí nepřijeli na dovolenou. Trpí ekonomika Izraele i turismus sousedních zemí

Prázdná ulička i zahrádka poblíž Jaffské brány ve starém městě Jeruzaléma. Foto: Sinan Abú Majzer, Reuters
Prázdná ulička i zahrádka poblíž Jaffské brány ve starém městě Jeruzaléma. Foto: Sinan Abú Majzer, Reuters

Prázdná místa obvykle vyhledávaná turisty, zrušené cesty, odvolané rezervace. Lidé chybějící v zaměstnání, protože museli do armády, pracují z domova nebo utekli do bezpečí. Útok teroristů z Hamásu a odvetná izraelská válka v Gaze mají dopad na izraelskou ekonomiku, ale i na turismus v okolních zemích. Jak vážný bude?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Izraelská společnost Oshi plánovala, že v první polovině října uvede na trh svou poslední novinku – veganského „lososa“ vyrobeného ve skutečnosti z rostlinných bílkovin. Tohle ale firma založená v roce 2021 musela odložit.

„Původně jsme ho měli uvést v týdnu, jemuž předešel útoku Hamásu. Odsunuli jsme to, protože většina restaurací byla zavřená,“ popsal Deníku N Noga Bronsky, produktový ředitel Oshi s tím, že místo toho uspíšili prodej „lososa“ v New Yorku.

Dne 7. října teroristé z Hamásu nečekaně zaútočili na Izrael a zabili na 1200 lidí. Tamní vláda vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem na to odpověděla bombardováním a invazí do Pásma Gazy, což si už vyžádalo na 16 tisíc obětí.

Tento konflikt zasáhl i do fungování izraelských firem. Mnohé se stejně jako Oshi vyrovnávají s bezprecedentní situací. „Na začátku konfliktu byl náš výkonný ředitel na tři týdny povolán ze zálohy k armádě. Už se ale v pořádku vrátil zpátky,“ popisuje Bronsky. Aktuálně jsou podle jeho slov ve službě v armádě dva zaměstnanci – také záložníci.

Napětí a obavy prostupují celou izraelskou společností. Ulice Jeruzaléma nebo Tel Avivu bývají před vánočními svátky plné turistů, nyní ale zejí prázdnotou. Některé restaurace, penziony a hotely raději zavřely a jiné jen marně vyhlížejí zákazníky.

„Lidé ruší dovolené, večírky, různé akce. Zůstávají doma. Hodně lidí nemůže pracovat,“ shrnul to ve Financial Times Guy Beit-Or, hlavní ekonom z investiční společnosti Psagot Investment House.

Pracovní síla chybí

Od chvíle, kdy Hamás napadl Izrael, se situace v tamním hospodářství dramaticky proměnila. Stejně jako dva zaměstnanci Oshi dostalo povolávací rozkaz

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Cestování

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější