Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zatímco Ukrajina bojuje o přežití, její západní sousedé na ni udělali podraz

Byli by raději kamioňáky v Bělorusku? Foto: Profimedia
Byli by raději kamioňáky v Bělorusku? Foto: Profimedia

Komentář Edwarda Lucase: Politici dovolili, aby se malicherné spory o pravidla vymkly kontrole.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Polští řidiči kamionů blokují od 6. listopadu silniční přechody s Ukrajinou. A teď se k nim přidali i slovenští dopravci a za pomoci Maďarů blokují Vyšné Nemecké, jediný přechod na slovensko-ukrajinské hranici pro těžké kamiony. Ačkoli zdravotnické, vojenské a chlazené potravinové dodávky údajně mají výjimku, chaos zasáhl všechny zásilky. V kilometrových frontách tu už několik dní vázne více než tisícovka náklaďáků.

Tohle Ukrajinu poškozuje ekonomicky, vojensky, politicky i psychologicky. Když se na to člověk podívá s jistým odstupem, je to téměř nepochopitelné. Ukrajinci bojují a umírají nejen za svou vlastní svobodu a bezpečnost, ale i za budoucnost všech Evropanů. Jejich porážka by představovala katastrofu pro všechny: pro NATO, EU i všechny členské státy těchto organizací. Největší a zcela bezprostřední cenu by však zaplatila střední a východní Evropa. Ukrajinský kolaps by znamenal obrovské množství uprchlíků a hospodářský rozvrat. A co hůř – země jako Maďarsko, Polsko a Slovensko by se pak staly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Polsko

Ruská válka na Ukrajině

Slovensko

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější