Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Velmi špatná, rozpačitá, neurčitá, přehlíživá, až arogantní. Experti hodnotí vládní komunikaci a radí, co s ní

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vláda komunikuje špatně, budí rozpačitý dojem a to je jeden z důvodů, proč se od ní odvracejí voliči. Na tom se shoduje trojice expertů, s nimiž Deník N vládní komunikaci rozebíral. Co by podle nich měl kabinet v prezentaci své práce zlepšit a může se mu to vůbec ještě podařit?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejviditelnějším propadákem vládní komunikace bylo dnes již slavné video premiéra Petra Fialy (ODS) s Nutellou. Ne ale jediným. Podle expertů oslovených Deníkem N působí vláda na jedné straně bezradně, na druhé až arogantně a nedaří se jí udržet image kompetence, kvůli níž ji řada voličů podpořila.

Deník N respondenty ankety požádal, aby zhodnotili komunikaci vlády na aktuální témata, především vysoké ceny potravin, a navrhli, jak by v tomto případě prezentace kabinetu měla vypadat.

Jakub Horák, expert na politický marketing

Jak byste zhodnotil komunikaci vlády ohledně aktuálních témat?

Komunikace vlády je velmi špatná, zejména pro ty voličské skupiny, které si neuvědomují, jak funguje trh, a tedy to, že vláda má vlastně jen velmi malé možnosti ho ovlivnit. Trh funguje na základě nabídky a poptávky, a dokud budou lidé ochotni za zboží platit, dodavatelé a řetězce nemají jediný důvod snižovat ceny. Velké množství lidí však vládu považuje za autoritu a očekávají od ní, že to nějak zařídí.

Natáčet v takové chvíli videa, ve kterých premiér porovnává ceny výrobků u nás a v zahraničí a na závěr sdělí, že se s tím vlastně nedá nic dělat, přináší těmto voličům jen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější