Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Financial Times: Na obzoru se rýsuje hrozba dluhových krizí

Je nesporné, že veřejný dluh dosáhl oproti minulosti vysoké úrovně. Foto: Adobe Stock
Je nesporné, že veřejný dluh dosáhl oproti minulosti vysoké úrovně. Foto: Adobe Stock

Pokud se vlády chtějí vyhnout riziku dluhové exploze a zároveň si nechtějí vzít na triko nečekanou inflaci nebo finanční represi, budou muset zpřísnit většinou stále velmi uvolněnou fiskální politiku, píše Martin Wolf v komentáři Financial Times.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dlouhodobě se vtipkuje, že zkratka MMF neznamená v angličtině Mezinárodní měnový fond, ale „je to hlavně fiskální“ (IMF – it’s mostly fiscal). Poslední dobou však tento přívlastek přestává být výstižný. Fond si samozřejmě nadále stěžuje na fiskální inkontinenci v zemích postižených krizí, jako jsou Řecko nebo Argentina. Ale od finanční krize je obecně ohledně fiskální politiky poměrně zdrženlivý. To ale platilo ve světě, kde byly úrokové sazby „nízké na dlouho“, nebo dokonce „nižší na delší dobu“. V takovém světě už nežijeme. A fond se začal

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější