Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Budu chtít vysvětlení od výrobců, slíbil Fiala ve videu s Nutellou. Jednání teprve bude, říká mluvčí po měsíci

Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy
Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy

Je to téměř přesně měsíc, co premiér Petr Fiala (ODS) zveřejnil své video srovnávající nákup na západě Čech a za německými hranicemi. V bavorském Waldsassenu a následně v Chebu prošel dva obchody, načež konstatoval, že čeští zákazníci jsou biti na cenách a často i velikostech balení. Slíbil, že bude jednat s výrobci. Dosud se tak ale nestalo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fiala ve svém videu, které získalo mimořádný ohlas kromě jiného i díky srovnávání dvou sklenic Nutelly a jenž i premiér zpětně označil za chybu, přislíbil, že bude v této věci jednat.

Doslova řekl, že se s výsledky svého testu „obrátí na výrobce, zejména na mezinárodní firmy a bude po nich chtít slyšet vysvětlení. A to veřejné vysvětlení.“

Ani po měsíci ale takové veřejné vyjádření výrobců nezaznělo. Deník N tudíž zjišťoval, zda už Fiala začal – třeba v tichosti a mimo záři kamer – na schůzkách se zahraničními producenty pracovat.

Mluvčí vlády Václav Smolka nejprve napsal, že premiérovo video ohledně rozdílu v cenách nebo objemu výrobků v Česku a Německu nebylo žádnou izolovanou aktivitou.

„Cílem těchto aktivit je vytvoření tlaku na všechny části řetězce, aby čeští občané měli přístup ke stejně kvalitním potravinám za přijatelné ceny. I proto jsme se rozhodli demonstrovat rozdíly mezi potravinami v ČR a sousedním Německu na vámi zmíněném videu,“ popsal Smolka.

Přímo k slibovaným jednáním s mezinárodními firmami se mluvčí vyjádřil s tím, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější