Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo stojí za firmou, která dodává telefony politikům i lobbistům? Všichni mlčí, zjišťuje to soud

Zvonky v sídle společnosti CircleTech. Foto: Zdislava Pokorná, Deník M
Zvonky v sídle společnosti CircleTech. Foto: Zdislava Pokorná, Deník M

Městský soud v Praze řeší, kdo je majitelem firmy Hightech investiční. Ta je významná tím, že vlastní poloviční podíl ve společnosti, která v Česku dodává podnikatelům i vrcholným politikům telefony s aplikací CryptoCult. Dokumenty, které Deník N pročetl, ukazují, že ještě v roce 2021 za firmou stál vlivný advokát a exministr spravedlnosti Pavel Němec.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

I když média exministra Pavla Němce titulují jako spolumajitele společnosti CircleTech, která šifrované telefony nabízí, ověřit to nikde nelze – přestože podle zákona musí být vlastníci firem uvedeni v Evidenci skutečných majitelů.

O společnosti CircleTech lze z obchodního rejstříku vyčíst, že v ní poloviční podíl drží Marian Kechlibar. Dalších padesát procent pak patří pražské firmě Hightech investiční, ta však má akcie na jméno, a kdo je drží, nelze zjistit. Dokonce ani ze zmíněné Evidence skutečných majitelů.

Ve sbírce listin ovšem lze dohledat, že v minulosti byla Hightech investiční spojená

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Síť

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější