Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zelenského konflikty a zaseknuté miliardy. Tři velmi špatné zprávy pro Ukrajinu před zimou

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z této perspektivy jsme bohužel nedosáhli požadovaných výsledků. A to je fakt,“ řekl Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský prezident v rozhovoru s agenturou AP přiznal, že ukrajinská ofenziva nejde podle očekávání. Komplikuje se situace ve vedení státu, v EU i za oceánem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jde o jeden ze tří špatných trendů, kterým Ukrajina čelí před náročnou zimou, kdy se očekávají masivní ruské útoky na energetickou infrastrukturu v ukrajinských městech.

Navíc vyčerpaní ukrajinští vojáci se neustále dostávají do situací, kdy na ně ve velké přesile a se stále větším arzenálem útočí ruští vojáci.

Voják z fronty: Skutečná situace se zamlčuje

Tak situaci televizi BBC popsal například ukrajinský voják z frontové linie na východním břehu řeky Dněpr, která odděluje Rusy okupované ukrajinské území od toho, jež má pod kontrolou Ukrajina, a je dějištěm už šest měsíců dlouhé ukrajinské protiofenzivy.

„Když jsme dorazili na (východní) břeh, nepřítel tam už čekal. Rusové, které se nám podařilo zajmout, řekli, že jejich jednotky dostaly tip na naše vylodění. Když jsme tam tedy přišli, věděli přesně, kde nás mají najít. Vrhli na nás všechno – dělostřelectvo, minomety a plamenometné systémy. Myslel jsem si, že se nikdy nedostanu ven,“ řekl BBC ukrajinský voják.

Za největší slabinu považuje slabé zásobování. A nejde jen o nedostatek munice.

„Rusové monitorovali naše zásobovací linky, takže to začalo být ještě obtížnější – navzdory dodávkám loděmi a drony jsme měli nedostatek pitné vody. Mnohé ze své výbavy jsme si platili sami – sami jsme si kupovali generátory, powerbanky a teplé oblečení. Teď přicházejí mrazy, situace se bude jen zhoršovat – skutečná situace se zamlčuje, takže

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější