Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stoupající cena uranu potvrzuje, že jádro je zpět ve hře

Cena základní suroviny na výrobu paliva pro jaderné reaktory – uranu – je nejvyšší za posledních deset let a od začátku roku vytrvale stoupá. Období velkého odstavování atomových elektráren ve světě skončilo, státy spouštějí nové bloky a v Evropě se mluví o jaderné renesanci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vysoká poptávka po elektřině vyrobené s nízkými emisemi oživila zájem o jadernou energetiku, který na Západě ochabl po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011. Výhodou jádra je také stabilní výroba, která nezávisí na počasí ani na dodávkách z nedemokratických zemí.

Základní surovinou pro výrobu palivových kazet do jaderných reaktorů je uran, který se těží zejména v Kanadě a Kazachstánu. V první desítce světových uranových producentů je ale například i postsovětský Uzbekistán nebo Rusko.

Od ledna se cena uranu zvýšila až o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Trhy

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější