Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Už nikdy nepovedete normální život, řekli mu po šesti temných letech v léčebnách. Teď má byt, práci a malého syna

Životní příběh Vladimíra Conka ukazuje, že naděje vždycky existuje. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Životní příběh Vladimíra Conka ukazuje, že naděje vždycky existuje. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Naději na běžný život nedával Vladimíru Conkovi v psychiatrických léčebnách nikdo. Za zdi ústavů se s diagnózou schizofrenie vracel opakovaně, zažil zatýkání policií, izolace, kurtování i obávané injekce. Přesto se mu nakonec podařilo dostat z beznadějného kruhu ven. Dnes žije pětašedesátiletý muž v bytě, na který si našetřil, podílí se na vedení kavárny, má čtyřletého syna a třináct let už nebyl hospitalizovaný. Jeho příběh popisujeme v rámci série textů o psychiatrické péči.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nedávno se Vladimír Conk vrátil se synem z dovolené v Egyptě, teď už je zpět v práci a dohlíží na chod kavárny Resslovka v Ústí nad Labem, kde pracuje jako zástupce vedoucího provozu.

Večer se vrací do svého pečlivě uklizeného bytu na okraji města a usedá na gauč se dvěma kočkami. Manželka vedle u stolu píše na počítači. Pro velkou část lidí běžná a možná i nudná denní rutina, pro Conka bez přehánění zázrak, který si s každým dnem znovu uvědomuje.

V životě, který v minulosti odpočítával jen pauzami mezi jednotlivými hospitalizacemi, už nechtěl pokračovat. Pokus o sebevraždu ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Reforma psychiatrie

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější