Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Premiér proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinář

Bulharský premiér Nikolaj Denkov v říjnu na summitu Evropské rady. Foto: EU
Bulharský premiér Nikolaj Denkov v říjnu na summitu Evropské rady. Foto: EU

Vedle Slovenska je Bulharsko nejproruštější zemí EU – přesto má v krátkém sledu už několikátou vládu, která podporuje Ukrajinu. A za premiéra Denkova už otevřeně. Přesto je Denkov hodnocen jako „měkký“ a jako loutka jiných politiků. Kdo je tento muž a kdo za ním stojí?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle mnoha průzkumů je Bulharsko – se Slovenskem – nejproruštější zemí v Evropské unii. Například průzkum Globsecu z jara ukázal, že 34 procent občanů Slovenska a 32 procent občanů Bulharska tvrdilo, že za ruskou válku na Ukrajině může Západ, který provokoval Rusko, případně samotná Ukrajina (17, resp. 15 procent). Bylo to jednoznačně nejvíce z osmi zkoumaných východoevropských zemí.

Od června má ale Bulharsko vládu, kterou lze označit za jasně proukrajinskou. Bulharský parlament schválil minulý týden další vojenskou pomoc Ukrajině. V září Bulharsko – na rozdíl od Polska, Slovenska a Maďarska – zrušilo zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, a to navzdory protestům místních zemědělců.

Tváří „proukrajinského Bulharska“ je nový premiér Nikolaj Denkov. Před týdnem měl například projev v Evropském parlamentu, kde řekl, že „bránit Ukrajinu znamená bránit Evropu“.

(Není to ale první proukrajinská vláda od začátku loňské ruské invaze; jak Bulharsko Ukrajinu na počátku války zachránilo, si přečtěte v Deníku N v tomto

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Balkán

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější