Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Napoleon jako milenec? Na bitvy a historický exkurz ve filmu Ridleyho Scotta moc času nezbylo

Joaquin Phoenix jako Napoleon Bonaparte. Foto: Falcon
Joaquin Phoenix jako Napoleon Bonaparte. Foto: Falcon

O svých dojmech z velkofilmu Ridleyho Scotta Napoleon, který před čtrnácti dny vstoupil i do českých kin, píše politický geograf Michael Romancov. Film se chystá také na streamovací platformu Apple+, kde by měl být uveden v delší režisérské verzi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nepatřím k častým návštěvníkům kina. Když už se na něco vypravím, musím mít dobrý důvod – třeba napínavě sestříhaný trailer. A oba trailery, které producenti k filmu Napoleon umístili na YouTube, se mi natolik zamlouvaly, že jsem do kina šel.

Samozřejmě že trailer je v prvé řadě reklama a je pochopitelné, že producenti cílí na co možná nejširší skupinu potenciálních diváků. Je jen na režisérovi (a producentech), jaký úhel pohledu zvolí. A Napoleonův příběh je natolik košatý a pestrý, že je možné zvolit libovolnou etapu jeho života a vybrat mu partnery a partnerky dle libosti.

Film, jehož pozornost by například byla zaměřena na členy Napoleonovy rodiny (ze svých bratrů a sester vyrobil monarchy), by přirozeně vyzněl jinak než ten, kde by pozornost byla zaměřena na jeho nesčetné milenky. Oba by přitom mohly poměrně věrně a autenticky reflektovat jeho osobnost i dobu.

V tomto případě se nicméně zdálo, že se autoři pokusí nabídnout něco všem. Disproporcionalita toho, co

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Francie

Historie

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější