Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Všichni naši Nohavicové

V Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek Václav
V Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek Václav

Historik Přemysl Houda v knize Nohavica a jeho naše malá válka nepřináší biografii ostravského písničkáře ani se nesnaží zjistit, jaký „doopravdy“ je. Namísto toho analyzuje leckdy neprostupnou houšť představ, které se o něm a kolem něj tvoří.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Nechci se podílet na dnes tak oblíbené ostrakizaci, jež se stala náhražkou za neschopnost prosadit či nemožnost udržet v chodu hegemonickou kulturu, nechci protknout svůj příběh morálkou jako železným ostnem podobně, jako se napichuje motýl na špendlík,“ říká v první kapitole knihy Nohavica a jeho naše malá válka historik Přemysl Houda. „Entomologem“ ale nechce být nejen s ohledem odmítání moralistního postoje ke kontroverzím, které kolem ostravského písničkáře už více než dekádu bují.

Houda totiž nenapsal Nohavicovu biografii. Dokonce si ani nenahrával rozhovory ze společných setkání: „Protože mi to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Literatura faktu

Česko, Kontext N, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější