Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nikdo nás nezachrání. Za změnu je důležité bojovat.“ O mladé generaci v Česku s Adélou Kundrátovou

„Změna může být opravdu blíž, než si myslíme, a je důležité za tyhle věci bojovat, protože jinak to tu lepší prostě nebude. Nikdo nás nezachrání,“ říká Adéla Kundrátová na Konferenci N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Změna může být opravdu blíž, než si myslíme, a je důležité za tyhle věci bojovat, protože jinak to tu lepší prostě nebude. Nikdo nás nezachrání,“ říká Adéla Kundrátová na Konferenci N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Mladé lidi, kteří říkají, že nedává smysl v Česku zůstávat, chápu. Já ale chci zůstat, bojovat a věci měnit, tvrdí předsedkyně České středoškolské unie, studentka, členka několika vzdělávacích organizací Adéla Kundrátová, která v rozhovoru na Konferenci N: Jsme připraveni? mluvila o tom, proč hlasy mladých nejsou ve veřejné debatě slyšet, jak to změnit a proč si neustále připomínat, že citlivost a progres jsou především pozitiva mladé generace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč nejsme připraveni na mladou generaci?
  • V čem je české prostředí ve vztahu k mladým výjimečné?
  • Jak do veřejné debaty dostat hlas mladé generace a proč ji politici neslyší?
  • Proč je dobře, že jsou mladí lidé citliví?
  • A jak přemostit zdánlivé příkopy, které mezi generacemi v Česku vznikají?

Otázka uvozující náš rozhovor zní, jestli jsme připraveni na mladou generaci. Rozhodla jsem se ji ale rovnou posunout a zeptat se jinak: proč nejsme připraveni na mladou generaci?

Generace Z je oproti těm minulým úplně jiná, a to hned z několika důvodů. Zaprvé odmalička vyrůstáme v digitálním světě. Nepamatujeme si dobu před internetem, předtím než jsme měli chytrý telefon. Už víme, jak fungují technologie, a bohužel nás taky už dlouhou dobu negativně ovlivňují třeba sociální sítě.

Zároveň jsme první generace, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konference N: Jsme připraveni?

Rozhovory

Česko, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější