Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina

Nizozemské volby chmurný evropský politický obrázek rozhodně nerozjasnily. Foto: Profimedia
Nizozemské volby chmurný evropský politický obrázek rozhodně nerozjasnily. Foto: Profimedia

Komentář Edwarda Lucase: Obavy voličů jsou slabinou národní bezpečnosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když Kreml posledně zaútočil na Finsko, nasadil tanky a stíhačky. O osmdesát let později mu stačí mikrobus. Ruské úřady odvážejí 55 žadatelů o azyl z nyní uzavřeného hraničního přechodu Salla k poslednímu zbývajícímu otevřenému kontrolnímu stanovišti Lotta na dalekém severu poblíž Murmanska.

Záběry jsou to srdcervoucí: zoufalí lidé ze Somálska, Iráku a Sýrie stojí v teplotách pod bodem mrazu jen několik set metrů od jedné z nejbezpečnějších a nejlépe spravovaných zemí na světě. Ale to celé je cynická intrika. Rusko (a jeho satrapie Bělorusko) je využívá jako pěšáky v geopolitické hře, kterou proti Finsku, Norsku, pobaltským státům a Polsku už léta hraje.

Cílem je především vykreslit tyto země jako kruté a pokrytecké, protože odmítají lidi, jejichž žádost o azyl si podle zákona zaslouží přinejmenším spravedlivé projednání. Druhým a důležitějším cílem je vyvolat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější