Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sehnat zubaře je problém a pro pacienty s vysokou nadváhou ještě větší. Ordinací se speciálním křeslem je jen pár

Sehnat zubaře je problém, a pokud má pacient nadváhu, pak ještě větší. Ilustrační foto: Profimedia
Sehnat zubaře je problém, a pokud má pacient nadváhu, pak ještě větší. Ilustrační foto: Profimedia

Pro lidi s těžkou obezitou je složité najít zubaře. Ti nemohou ošetřovat pacienty, kteří přesahují váhový limit jejich křesla. Varuje před tím i stomatologická komora. Zdravotní pojišťovny sice nabízejí bonus ordinacím, které si pořídí křeslo s větší nosností, ale ten zatím motivoval jen několik pracovišť.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednačtyřicetiletému Jiřímu z Mělnicka, jehož celé jméno redakce zná, se podařilo za pět let zhubnout z 235 na 160 kilogramů. Před rokem a půl musel jít na jednu pražskou stomatochirurgii.

„Měli mi trhat zub, ale zubař mě odmítl vzít na křeslo. Ošetřoval mě na židli. Tehdy jsem už neměl svoji nejvyšší váhu, ale oni ze strachu o křeslo přistavili židli a ošetřovali mě hodně nekomfortně na židli bez polohování. Sestra mi držela hlavu, abych držel směr,“ popsal Jiří Deníku N.

„Myslel jsem, že pro zubaře to nebude takový problém. Věděl jsem, že mám pořád vysokou váhu, ale nepřišla mi až tak extrémní. Trochu mě to zaskočilo, ale úplně ošetřit mě neodmítli,“ dodal.

Podobný zážitek má za sebou řada lidí s výraznou nadváhou. Jiří měl ještě vcelku štěstí, že odešel bez zubu, byť po zákroku v méně komfortní pozici. Někteří obézní pacienti se setkali i s odmítnutím. Otevřeně o tom hovoří i zubní lékaři.

„Mám v ordinaci váhu. Zubní souprava má určitou nosnost, a pokud je pacient těžší, nemůžu ho ošetřit, protože bych porušila zákon o bezpečnosti práce. Pokud by se něco stalo pacientovi nebo soupravě, žádná pojišťovna nic neuhradí,“ vysvětlila Deníku N zubařka Petra Zapadlová z Mladé Boleslavi.

Své „hraniční“ pacienty prý tři roky upozorňovala, že pokud nezhubnou, neošetří je.

Lékařka vysvětlila, že její křeslo stálo milion korun a nosnost má

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější