Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i Spolu

Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se na kandidátku TOP 09 do eurovoleb nedostal. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se na kandidátku TOP 09 do eurovoleb nedostal. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Oznámení kandidatury do eurovoleb je často banální politickou událostí. Pokud ale ambici získat mandát ohlásí Miroslav Kalousek, jde o věc, která má velmi třaskavý potenciál. Kandidatura bývalého předsedy, o níž rozhodne výkonný výbor 14. prosince, může v důsledku otřást soudržností koalice Spolu i postavením stranické šéfky Pekarové Adamové. Na základě rozhovorů s řadou klíčových členů TOP 09 i Spolu vysvětlujeme, co je nyní ve hře, jaké mohou být motivace jednotlivých aktérů a co se v zákulisí vládní strany vlastně děje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 po řadě měsíců bolestivých námluv dohodly na společné kandidátce Spolu do eurovoleb 2024, padla mimo jiné jedna zásadní podmínka: na nevolitelných místech kandidátky nebudou takzvaní skokani. Tedy silná jména, která by mohla přeskákat dopředu a narušit pracně dojednané rozložení sil mezi stranami.

ODS měla navíc už na jaře ještě jeden konkrétní požadavek – na kandidátce nesmí být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější