Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Město v Pardubickém kraji prodalo nápadně levně byty. Koupili je také lidé z radnice

V obci Chrast v srpnu zasahoval GIBS kvůli prodeji městských bytů. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
V obci Chrast v srpnu zasahoval GIBS kvůli prodeji městských bytů. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Kriminalisté z Generální inspekce bezpečnostních sborů zabavili v létě na radnici města Chrast nedaleko Chrudimi řadu dokumentů. Vyšetřují rozprodej městských bytů. Byty 3+1 si koupili mimo jiné radní a policista, tajemnice nebo zastupitel za zhruba polovinu tržní ceny. Podle starosty šlo o nájemníky, cenu stanovil odhad a město potřebovalo rychle peníze.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kriminalisté z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přijeli letos v srpnu na radnici města Chrast nedaleko Chrudimi. Všechny úředníky vykázali z kanceláří na dvůr místního zámku, kde sídlí i vedení města.

Lidé v třítisícovém městečku nechtějí o události příliš mluvit. „No, dobře, tak když to víte… Byli tady policisté a zajímali se o rozprodej městských bytů. Pan starosta byl tak hodný, že ty byty prodal nájemníkům za odhadní ceny. Žili tam celý život, tak nevím, proč by měli platit tolik jako lidé, co tam nikdy nežili. A pak to celé rozvířila jedna místní aktivistka,“ řekla Deníku N paní Růžena cestou s potomkem v kombinéze po náměstí kolem místního kostela Nejsvětější trojice ze začátku 18. století.

„No jde o to, že město si nechalo udělat odhady na ty byty a pak je za ty ceny prodalo. A policie řeší, jestli to udělalo město správně. Vzpomínám si, jak tady celý den byli, ale moc jsem toho neviděl,“ vyprávěl reportérům muž spěchající z oběda do práce.

Městské byty, které radnice prodala. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Zhruba dvacet kriminalistů si přišlo na konci prázdnin na radnici pro dokumenty, které se týkají rozprodeje dvou desítek městských bytů do soukromého vlastnictví. Část bytů si kupovali dlouholetí nájemci.

„Můžeme pouze potvrdit, že z naší strany probíhají úkony trestního řízení,“ potvrdila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová, že policejní inspekce případ prověřuje.

Kriminalisté mají podle informací Deníku N podezření, že vedení města na konci minulého volebního období v roce 2021 rozprodalo městské byty za zhruba poloviční cenu oproti tržní hodnotě. Garsonky prodávala radnice lidem za méně než půl milionu korun. Za byty 3+1 zájemci platili kolem milionu.

Starosta pochybení odmítá

Starosta Vojtěch Krňanský, který v minulém volebním období působil ve stejné funkci v dresu hnutí ANO, popírá, že by

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější