Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak mi kníže Karel dal jednu z nejdůležitějších životních lekcí a ani o tom nevěděl

Karel Schwarzenberg zemřel, ale já na setkání s ním nikdy nezapomenu. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Karel Schwarzenberg zemřel, ale já na setkání s ním nikdy nezapomenu. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Nepatřila jsem k těm, kdo se často setkávali s Karlem Schwarzenbergem, přesto mi on osobně dal jednu z nejdůležitějších životních lekcí, které jsem kdy dostala. Mnohokrát jsem se k té situaci vracela a dodnes ji rozeznávám v různých variantách v životě kolem sebe.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bylo mi tehdy jednadvacet a přivydělávala jsem si přes prázdniny jako chůva. Získala jsem tehdy práci u jedné rakouské aristokratky, která měla dvě malé děti a čekala třetí. Mým úkolem bylo pomoct s dětmi a být jakkoliv k ruce.

Nikdy jsem víc nenahlédla do života šlechticů než tehdy. Veškerý personál například měl svoji specifickou „uniformu“ – uklízečky, které tam denně pracovaly dvě, nosily stejné oblečení, jiné měla kuchařka i zahradník. Moje komtesa (snad si její titul pamatuju správně) byla ve zvláštní situaci – vzala si mladší dvojče ze dvou bratrů z německé šlechtické rodiny, a tak, jak často říkala, se její rodina mohla honosit slovutnými tituly, ale ne odpovídajícím majetkem. Vše totiž podle rodinné hierarchie připadlo staršímu dvojčeti. Považovala to za nefér, jelikož se měli prezentovat stejně jako rodina staršího dvojčete, například bydlet v náležitě honosném domě, ale neměli na to prostředky.

Od středy 6. prosince do pátku 8. prosince vždy od 12 do 22 hodin se veřejnost může přijít s Karlem Schwarzenbergem rozloučit do kostela Panny Marie pod řetězem v Lázeňské ulici na pražské Malé Straně, který se nachází v areálu Suverénního řádu Maltézských rytířů, jehož byl kníže členem. Čestnou stráž u uzavřené rakve budou držet skauti a vojáci.

Pamatuju si, že jsem si to uvědomila na jednom detailu – v jejich vile v Roztokách se chystala nějaká oslava a ona mě poslala pro nákup. Dostala jsem za úkol

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Karel Schwarzenberg

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější