Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje

Exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v Aréně N. Foto: Jan Moláček, Deník N
Exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v Aréně N. Foto: Jan Moláček, Deník N

Zatímco si ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) léčí politický šrám, premiér Petr Fiala (ODS) slibuje lékařům miliardy navíc. Exposlanec TOP 09 Miroslav Kalousek to všechno sleduje a ostře kritizuje. A odbory? Ty by se měly učit skandovat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Svetr z rychloobrátkového řetězce

Dva protesty v jednom týdnu – pondělní stávky ve školství a u odborů a prosincové protesty lékařů – byly moc i na premiéra Fialu. A zatímco do vyjednávání se stávkujícími učiteli se ministru školství Mikuláši Bekovi ze STAN nemíchal, v případě ministra zdravotnictví Válka postupoval jinak. Vložil se do jeho schůzek s mladými lékaři, kteří od pátku odmítají sloužit v nemocnicích přesčasy. Výsledkem je Válkova prohra.

Premiér organizátorům protestu lékařů nabídl 9,8 miliardy na růst platů ve všech nemocnicích. Další jednání poběží příští týden. Přestože vlastně finální dohodu nemá, problém jen trochu utlumil, a navíc musí prosadit dodatek vyhlášky, vypadá předseda vlády navenek jako vítěz. Naproti tomu Válek a jeho TOP 09, který doktorům nabízel ústupky v mantinelech existující legislativy, schytali politický políček.

A zatímco se Fiala na vládě i během jednání Sněmovny směje Válkovým vtipům, marketéři premiéra se nyní mohou smát tomu, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější