Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukončí lékaři protest? A proč kývli Fialovi? Vysvětlujeme hlavní nejasnosti

Zatím není jasné, jak dlouho protest nemocničních lékařů potrvá. Ilustrační foto: Karolína Poláčková
Zatím není jasné, jak dlouho protest nemocničních lékařů potrvá. Ilustrační foto: Karolína Poláčková

Dnes oficiálně začaly protesty lékařů proti přesčasové práci v nemocnicích. Organizátoři oznámili, že se díky jednání s premiérem konečně dostali z mrtvého bodu. Je tomu proto, že jim Petr Fiala nabídl o miliardu korun navíc? A řeší se po včerejšku i původní důvody protestní akce? Odpovídáme na hlavní otázky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už dnes měla v nemocnicích nastat bezprecedentní situace. Více než polovina sloužících doktorů odmítla nastoupit do přesčasových služeb. A veřejnost měla pocítit, jak silně je na přesčasových službách české zdravotnictví závislé.

Několik hodin před začátkem protestu premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že se s lékaři domluvil. Krize tak vypadala zažehnána. Deník N rozebírá, co konkrétně toto jednání změnilo a jak bude vypadat prosinec v nemocnicích.

O co lékařům jde?

Rozbuškou celého protestu byla novela zákoníku práce, která měla zdravotníkům od října navýšit počet povolených přesčasových hodin na dvojnásobek.

Doktoři už v červenci oznámili, že pokud toto začne platit, v prosinci vypoví veškeré přesčasy. Lékaři v létě zveřejnili i další podmínky. Žádali důsledné dodržování a kontrolu přesčasů, lepší podmínky pro atestační vzdělávání či navýšení ceny práce lékaře.

Stupňovali lékaři během jednání své požadavky?

Ne. Spíše se ukázalo, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější