Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktu

Penzijní systém je ve ztrátě. Jednou ze snah Fialovy vlády je tak lidi podnítit k posílení vlastních úspor na stáří. Ilustrační foto: Adobe Stock
Penzijní systém je ve ztrátě. Jednou ze snah Fialovy vlády je tak lidi podnítit k posílení vlastních úspor na stáří. Ilustrační foto: Adobe Stock

Vláda kvůli jeho ztrátovosti reformuje důchodový systém. Cílem kabinetu Petra Fialy je, aby si lidé na stáří sami našetřili více peněz a na penzi od státu už tolik nespoléhali. Jedním z nástrojů má být nový druh podporovaného spoření na důchod – takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Jak bude fungovat a jak se liší od stávajícího spoření s podporou státu? Odpovídáme na základní otázky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co je dlouhodobý investiční produkt?

Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP je souhrnné označení pro nově podporované formy spoření na stáří, které vláda hodlá zvýhodnit. Jeho cílem je odstranit hlavní slabinu stávajících podporovaných produktů – tedy nízký výnos.

Zavedení DIP už schválili poslanci, jednat o něm ještě budou senátoři a musí ho podepsat prezident. Příslušný návrh zákona předpokládá, že nové spoření na důchod by se mělo rozjet od začátku příštího roku.

Co už stát podporuje nyní?

Pro nynější produkty se státní podporou obecně platí, že na ně člověk získává daňové úlevy a příspěvky od státu. K tomu ještě může pobírat bonus od zaměstnavatele. Pokud se střadatel chce vyhnout nutnosti vracení veškeré státní podpory, musí peníze začít čerpat až po dosažení věku 60 let a alespoň desetileté délce spoření. Úspory lze potom vybrat jednorázově, nebo je dostávat průběžně formou penze.

Takzvané penzijní připojištění, které šlo sjednat do konce roku 2012 a lidé v rámci něj mohou i nadále spořit, má garanci nezáporného zhodnocení. To znamená, že střadatel má jistotu, že na konci spoření vždy získá alespoň tolik, kolik do něj vložil.

Kvůli tomuto parametru má ale penzijní připojištění velmi konzervativní investiční strategii. Investuje se typicky do státních dluhopisů s nízkým stupněm rizika. Člověk navíc nemůže nastavení investic v průběhu spoření měnit.

„Od roku 2013 se tyto fondy nominálně zhodnotily v průměru o 0,93 % ročně, přičemž roční inflace činila ve stejném období 1,97 %. Účastníci těchto fondů tak každoročně přicházejí o peníze,“ upozorňuje investiční poradce Martin Dočekal. Setrvávání u penzijního připojištění je podle něj nevýhodné.

Podobný názor razí i ministerstvo financí. Nově proto umožní, aby si střadatelé se státní podporou mohli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější