Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Všechny zbraně jsme už poslali na Ukrajinu.“ Babiš překroutil Černochové slova, urážel i Řehku

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že Česko poslalo na Ukrajinu „všechny zbraně, které naše armáda měla“. Podle něj to řekla sama ministryně obrany Jana Černochová (ODS), expremiér ale její slova překroutil. Ověřili jsme i další Babišova tvrzení z videopříspěvku, který zveřejnil na Facebooku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jeho profil na sociální síti Facebook, kde Babiš pravidelně zveřejňuje mimo jiné krátká videa, sleduje téměř 270 tisíc lidí.

Babiš svá tvrzení pronesl v tomto videopříspěvku. V něm urážel i náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Připomněl, že jeho vláda jej před časem jmenovala předsedou Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, zároveň o něm ale řekl, že „stěží přečte pět stran“.

„Od paní Černochové jsme se dozvěděli, že vlastně všechny zbraně, které naše armáda měla, jsme už poslali na Ukrajinu. No, tak teďka by bylo dobré, abysme měli i nějaké vlastní vybavení,“ řekl ve videopříspěvku Babiš, který jindy některé akvizice vojenské techniky kritizuje.

Co skutečně řekla ministryně

Video s výrokem o „všech zbraních, které naše armáda měla“ rámuje ministerstvo obrany a armádu jako nezodpovědné instituce, které se zbavily veškeré techniky.

Všechny zbraně –⁠ to by znamenalo například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Armáda ČR

Ukrajina

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější