Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Finové ztratili trpělivost a kompletně zavřeli hranici s Ruskem. Putin jako Lukašenko používá migranty jako zbraň

Zavřená finsko-ruská hranice. Přechod Vaalimaa. Foto: Lauri Heino, Lehtikuva via Reuters
Zavřená finsko-ruská hranice. Přechod Vaalimaa. Foto: Lauri Heino, Lehtikuva via Reuters

Kdysi neutrální země, která se vyhýbala konfrontaci s Ruskem, zcela změnila vztahy s Moskvou a začala na hranici stavět plot jako Poláci a pobaltské země.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mladý Iráčan Hajdar al-Kutbi požádal o studijní vízum v Rusku. Jeho cílem ale nebylo studovat na některé z ruských univerzit.

Překročil rusko-finskou hranici a ve Finsku požádal o azyl.

Je jedním z téměř tisíce migrantů původem z Asie a Afriky, kteří poslední měsíc začali překračovat rusko-finskou hranici, v tomto případě až za polárním kruhem.

Hajdar tvrdí, že doma se bál o život a navštívil kamaráda ve finském Tampere. Do země se stihl dostat ještě předtím, než Finsko celou 1340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem kompletně uzavřelo.

Finsko uzavírá východní hranici. Oznámení finské vlády.

Finský premiér: Je to hybridní válka

Většinu hraničních přechodů zavřelo už dříve, nyní nefunguje už ani poslední, ten nejsevernější. Helsinky o tom rozhodly poté, co Moskvu obvinily z hybridní války.

Z dovážení migrantů podezírají ruskou tajnou službu a bezpečnostní orgány.

Migranti s ruskými koly na hraničním přechodu Salla mezi Ruskou federací a finským Laponskem. Foto: Jussi Nukari, Lehtikuva via Reuters

Na dlouhé hranici nové členské země NATO se v mrazivém počasí začali objevovat migranti – někteří spoře oblečení – za velmi podobných

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější