Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Fiala pomohl Válkovi zažehnat lékařský protest. Alespoň prozatím

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Lékařský protest nejspíš nebude, a pokud ano, tak spíše v menší míře. Premiér Petr Fiala (ODS) se dohodl s lékaři a poskytne jim dodatečné finance z peněz určených na péči. Ačkoliv se situace na krátkou dobu nejspíš uklidní, ministra zdravotnictví brzy čekají další jednání jak s lékaři, tak se členy koalice. Větší zásahy do zdravotního systému jsou nevyhnutelné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dnešní dění pro vás shrnul a okomentoval Michal Tomeš s přispěním Jana Úšely.

Lékaři se dohodli s premiérem, končí protest?

Omezený provoz v českých nemocnicích je zažehnán. Tedy nejspíš. Lékaři se domluvili s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) na tom, že na jejich mzdy přidá 9,8 miliardy korun. Fiala se vyjednávání chopil poté, co se dohodu nepodařilo uzavřít ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09).

Vyšší odměny by měly být financovány ze zdravotního pojištění, konkrétně z úhradové vyhlášky určené na financování péče. Jak konkrétně se to stane, zatím není jasné. Vláda bude hledat vhodný mechanismus tak, aby peníze skutečně skončily na výplatních páskách.

Záhy po konci jednání ovšem místopředseda správní rady VZP Miroslav Kalousek

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Vláda Petra Fialy

Zdravotnictví

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější