Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pronikal do jednoho oboru za druhým. Mezi prvními odhadl, že internet přináší nejen svobodu, ale také dá odvahu zbabělcům

Bohuslav Blažek (1942–2004) Foto: Kryštof Blažek, Wikimedia Commons
Bohuslav Blažek (1942–2004) Foto: Kryštof Blažek, Wikimedia Commons

Seriál Česká inteligence: Lidé mají rádi, když je člověk čitelně zaparkovaný v jedné své odborné ohrádce. Přitom svět už je dávno tak složitý, že ctnosti specializace svádějí s ctnostmi komplexity boj, dalo by se říci, nerovný. Pokud někdo nutnost orientace ve více oborech u nás chápal a naplňoval, byl to Bohuslav Blažek (1942–2004).

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dlouho to vypadalo, že prostě jenom nevydrží u tématu, střídal je, jako si jiný obléká a svléká kabát. Často se od knihy ke knize celý proměnil, sehnal nějaký nový grant nebo se nechal na chvíli zaměstnat někde na vysoké škole; na přebalech svých knih na toto téma (tedy že v době vydání bude už zas něčím jiným) občas neodolatelně zavtipkoval.

Nakonec pro sebe sama zvolil označení sociální ekolog. Byl to i obor, který vyučoval na Stavební a architektonické fakultě ČVUT a který zpropagoval ve své asi nejvlivnější knize Venkov, města, média. Cítil se hlasatelem nastupujícího vědního paradigmatu, jehož jádrem byla pluralita metod a cílem výchova ekologů k praktickému a zároveň sociálně citlivému jednání. Mnoho jeho aktivit ale ani tato široká definice nevystihovala.

Byl typický polyhistor. Nepsal tlusté monografie s ambicí generálně se vypořádat s nějakým problémem, plodil spíš brožurky a největší část jeho myšlenek zůstala rozptýlena po časopisech a internetu. Kde se něco vydávalo za definitivní, tam nechvátal, protože za tím tušil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější