Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná

Jaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek Václav
Jaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek Václav

Jaroslav Róna jako vizionář i fanoušek lidstva kráčí vstříc apokalypse. Jeden z nejviditelnějších současných českých umělců vydal v brněnském nakladatelství Books & Pipes monografii zaměřenou na svou malířskou tvorbu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Róna je v povědomí veřejnosti zapsaný spíše jako sochař, ale obrazy tvoří nedílnou součást jeho umělecké osobnosti. A i když jsou s tvorbou sochařskou těsně spjaty, vytvářejí ještě nepoměrně komplexnější vesmíry, které nám dávají snáze nahlédnout do Rónovy hlavy. A že tam toho je!

Dílo Jaroslava Róny se dá jen těžko strčit do škatule s jednou jednoduchou popiskou. Jeho tvůrčí duch by potřeboval krabici nevídanou, vrstevnatou, s různými podkrabicemi a mnoha lepenkovými patry.

Zkrátka jakýsi krabicový labyrint, z jehož zákoutí by na návštěvníky mohli vyjukávat démoni, roboti, mimozemšťané, literární aluze a slavní tyranové světa. Jenže pak by se pro změnu ukázalo, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější