Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ledová kra o ploše Zlínského kraje pluje od Antarktidy. Proč se odtrhla a v čem je to problém

Ledovec A-23a. Foto: ESA
Ledovec A-23a. Foto: ESA

Je to v podstatě obrovský plovoucí ledový ostrov. Na výšku (tu, kterou vidíme nad hladinou oceánu) má asi 400 metrů. Plocha téměř pravidelného útvaru je necelé 4000 čtverečních kilometrů – což je zhruba rozloha Zlínského kraje nebo španělského ostrova Mallorca.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ledovec A23a je momentálně největší plovoucí ledovec (nebo ledová kra) na světě. Byl jím velkou část své sedmatřicetileté existence. Občas ho některý jiný ledovec rozlohou překonal, ale jakmile se rozpadl, vrátilo se toto „prvenství“ znovu A23a.

Vznikl už v roce 1986, kdy se utrhl z Filchnerova-Ronne šelfového ledovce v Antarktidě. Sovětští vědci tam předtím měli základnu Družnaja 1, kterou museli po odtržení obrovské kry evakuovat.

Ledovec A23, když se v roce 1986 utrhl Filchnerova-Ronne šelfového ledovce. Na snímku také místo sovětské výzkumné stanice. Zdroj: US National Ice Center

Ledovec ale neodplul daleko. Zasekl se o dno (90 procent z masy ledu se běžně ukrývá pod hladinou) ve Weddellově moři. Hýbat se začal znovu v roce 2020.

Nyní vědci informovali o jeho aktuální poloze a trase. Pohybuje se –

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Příroda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější