Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou

Sociální antropoložka Marie Heřmanová a redaktor Deníku N Vítek Svoboda na Konferenci N: Jsme připraveni? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Sociální antropoložka Marie Heřmanová a redaktor Deníku N Vítek Svoboda na Konferenci N: Jsme připraveni? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Každá velká technologie v minulosti vždycky měla nějaký takovýhle cyklus: způsobila nadšení, pak paniku. A pak se adaptovala do každodennosti.“ Sociální antropoložka Marie Heřmanová se dlouhodobě věnuje mimo jiné nerovnostem v internetovém prostředí. „Z výzkumů víme, že ženy a LGBTQ lidé mají na internetu podstatně jinou zkušenost než třeba heterosexuální muži. A je to pro ně mnohem méně bezpečné prostředí,“ řekla v rozhovoru na Konferenci N: Jsme připraveni?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jaký vliv má na společnost stále větší množství času tráveného na internetu?
  • Umíme žít kvalitní online životy?
  • Zrcadlí nerovnosti na internetu ty z offline světa?
  • Jde oddělit online a reálný život?
  • A vrátíme se někdy k offline životu?

Pojďme začít mírně vágní otázkou, na kterou mi odpovíš, že to nejde říct. Ale je, myslím si, důležitá. Jakou roli dnes v životech lidí hraje internet?

To samozřejmě nejde říct. Ale myslím si, že se nad tím můžeme zamyslet z několika úhlů pohledu. Když se my sami zamyslíme nad tím, jakou roli třeba v mém životě hraje internet, jako první nás napadnou sociální sítě, ke kterým asi oprávněně většina z nás má, řekněme, ambivalentní vztah.

Možná nás napadnou dezinformace a konspirace jako hodně diskutované společenské téma, možná nás napadnou tweety Elona Muska, určitě nás napadne taky umělá inteligence.

Ale když se budeme ještě chvíli zamýšlet nad tím, jak internet opravdu každodenně používáme, zjistíme, že roli v našich životech hraje nejvíc tam, kde ho vůbec nevnímáme.

Že máme internetové bankovnictví. Že máme v autě navigaci. Že se přes internet objednáme k lékaři nebo si objednáme třeba večeři. Považuju za zajímavé se zamýšlet nad tím, že existuje symbolická rovina toho, jak o tom přemýšlíme, a pak je tam ta každodenní rovina, o které možná až tak nepřemýšlíme.

Ta každodenní rovina mě teď zajímá. A zajímá mě moment, kdy se to zlomilo. Na světě je stále spousta lidí, kteří mohou říct, že zažili dobu, kdy internet nedominoval jejich životu. Kdy začal být internet podstatný v dnešním slova smyslu?

Tahle otázka mě baví, protože si připadám jako pamětník, když na ni odpovídám. A myslím si, že už si ji moc dlouho klást nebudeme. Generaci mileniálů, která zažila to před i po, postupně vystřídá další generace, která už si tuhle otázku vůbec neklade, protože žádné před už pro ni není.

Kdybychom měli říct jeden velký zlom, který se dá i třeba trochu spočítat, je to určitě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konference N: Jsme připraveni?

LGBTQ

Rozhovory

Sociální sítě

Technologie

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější