Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak dávat opravdu dobré dárky

Dárky dokážou být ve vztazích důležité. Přesto se zdá, že naše představy o tom, co přesně je „dobrý dárek“, často neodpovídají realitě. Foto: Kira auf der Heide, Unsplash
Dárky dokážou být ve vztazích důležité. Přesto se zdá, že naše představy o tom, co přesně je „dobrý dárek“, často neodpovídají realitě. Foto: Kira auf der Heide, Unsplash

Výzkumy ukazují, že darování špatného dárku může poškodit mezilidské vztahy. Jak je vybírat, abychom druhým udělali radost – ale doopravdy?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co byl nejhorší dárek, jaký jste kdy dostali? Tuto otázku před dvěma lety položil uživatel internetového fóra Reddit – a mezi odpověďmi se objevily i příběhy, u kterých byste si přáli, aby šlo jen o legraci.

„Balíček cigaret a rolku pytlíků na odpadky. Nekouřím,“ napsal jeden uživatel v odpovědi. „Víc než dvacet kilo brambor,“ komentoval druhý. „Utěrku. Bylo mi osm let,“ napsal zase třetí.

Málokterý předmět dokáže do společenských situací přinést tolik trapnosti jako špatně vybraný dárek a nezáleží na tom, jestli jste v té chvíli na straně darujícího, nebo obdarovávaného. Ať už jde o dárky vánoční, narozeninové, nebo k promocím či výročí, obdarovávání druhých je zkrátka společenský rituál, který vyžaduje důkladné promyšlení a rozvahu – o čemž svědčí i více než 16 tisíc absurdních komentářů v jediném internetovém vlákně.

Jak tedy nad dárky přemýšlet? Jak je vybírat? A existuje jakýsi soubor pravidel, která nám mohou pomoci vyhnout se těm největším chybám? Zdá se, že ano – pomoci nám v tom může psychologický výzkum i aristotelovská etika.

Dominantní efekt

O dárcích si můžete myslet klidně i to nejhorší – že v nás podporují materialismus, že jsou zbytečné, že jim přikládáme příliš velkou váhu, že za ně utrácíme zbytečné množství peněz. Faktem ovšem zůstává, že v mezilidských vztazích na nich opravdu záleží.

„Mohou lidi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Vánoce

Kontext N, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější