Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ošetříme od prosince jen akutní případy, říkají nemocnice. Koho se to týká?

Většina nemocnic přiznává, že se v prosinci postará pouze o akutní pacienty. Ilustrační foto: Karolína Poláčková
Většina nemocnic přiznává, že se v prosinci postará pouze o akutní pacienty. Ilustrační foto: Karolína Poláčková

Protesty nemocničních lékařů mají začít už tento pátek. Nemocnice tvrdí, že se postarají pouze o akutní pacienty. Lidé s odložitelnými potížemi si na ošetření budou muset počkat. Jaké stavy budou lékaři považovat za akutní? A co když se kvůli prodlení nemocnému přitíží?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jaká bude v prosinci situace v nemocnicích, lze teď jen těžko odhadovat. Je ale čím dál více zřejmé, že na většině oddělení a klinik bude od pátku výrazně méně lékařů než dosud.

Většina doktorů v nemocnicích (podle České lékařské komory se protestu zúčastní 6100 z 13 000 lékařů) už nebude sloužit žádné přesčasy, a jakmile jim skončí běžná pracovní doba, půjdou domů. Ve špitálech tak bude na jednotlivých službách méně lékařů než dnes. A to včetně klíčových oddělení, jako jsou ARO, chirurgie, interna nebo pediatrie.

Nemocnice už dopředu varují, že se v prosinci budou moci postarat jen o opravdu akutní pacienty. I ti ale musí počítat s tím, že se jejich ošetření může protáhnout.

„Kvůli menšímu počtu lékařů na odděleních si pacienti počkají na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější