Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kam kráčí rekordně se oteplující planeta, víme. Co s tím udělá summit plný paradoxů, je nejisté

V Dubaji se má jednat o omezení fosilních paliv, na okraji summitu se však budou dojednávat smlouvy na prodej ropy. Foto: Adobe Stock
V Dubaji se má jednat o omezení fosilních paliv, na okraji summitu se však budou dojednávat smlouvy na prodej ropy. Foto: Adobe Stock

Ve čtvrtek začíná v Dubaji 28. světový klimatický summit COP28. Koná se v roce, který velmi pravděpodobně bude opět nejteplejším v historii měření, a v situaci, kdy navzdory všem přijatým závazkům globální emise skleníkových plynů dále rostou. Udržení globální teploty na hodnotě 1,5 °C nad předindustriálními hodnotami, jak to stanoví Pařížská dohoda, je velmi nepravděpodobné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Klimatický summit – se všemi hlavami států přepravovanými letecky, se zástupy lobbistů a poradců (akce se má zúčastnit asi 70 000 lidí z 200 zemí), s rauty a bankety, se spoustou vzletných projevů a dobře znějících slibů vzdálených realitě – se nevyhnutelně jeví jako monstrózní a nedůvěryhodný podnik. Je však dobré uvědomit si, že zároveň je to jeden z mála diplomatických mechanismů, které mohou ve věci klimatické krize zmoci aspoň něco. Globální problém vyžaduje globální řešení, dohoda vlád a státníků je tedy nezbytná. Nic, co by k ní napomáhalo více než tyto zdlouhavé a neefektivní summity, zatím bohužel neexistuje.

Letošní summit COP28 je zatížen dodatečnou porcí nedůvěry dříve, než vůbec začal. Může za to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější