Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přejí smrt Americe a proklínají Židy. O co jde jemenským povstalcům

Jemenští Húthíové přepadávají loď Galaxy Leader. Foto: Houthi Military Media via Reuters
Jemenští Húthíové přepadávají loď Galaxy Leader. Foto: Houthi Military Media via Reuters

Do války Hamásu s Izraelem se ze vzdáleného konce Arabského poloostrova snaží zapojit i jemenští bojovníci Húthíové podporovaní Íránem. To kromě komplikování tohoto konfliktu může ohrozit i mírové jednání v jejich vlastní zemi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přestože je od Izraele dělí přes dva tisíce kilometrů, jemenští povstalci na něj v posledních týdnech opakovaně útočili. Húthíové vypálili drony i balistické rakety, což mnozí vnímali jako symbolickou podporu Palestinců v Pásmu Gazy.

Zlom nastal před dvěma týdny, když zadrželi japonskou loď, kterou vlastní izraelský podnikatel. Mnozí se tehdy začali ptát, zda v konfliktu na Blízkém východě nemohou sehrát důležitější roli.

Izraelci únos lodi označili za „akt teroru“, Húthíové zase pohrozili dalšími útoky. Situaci dále vyostřili v neděli, když vypálili dvě rakety na americký torpédoborec.

Izraelský list Haarec napsal, že Izraelce jejich chování znepokojilo a překvapilo. Až dosud Húthíe nepovažovali za přímou hrozbu.

V čem hrozba spočívá

Jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Arabský svět

Izrael

Náboženství

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější