Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čechů s psychickými problémy přibývá. Jak by měla fungovat záchranná síť, která jim včas pomůže?

Reforma psychiatrie má pacientům zajistit vstřícnější přístup či individuálnější péči. Ilustrace: Adobe Stock
Reforma psychiatrie má pacientům zajistit vstřícnější přístup či individuálnější péči. Ilustrace: Adobe Stock

S úzkostmi nebo depresemi se v Česku léčí téměř 800 tisíc lidí. Nový systém péče o pacienty s duševním onemocněním měl zajistit, že každý dostane pomoc včas a v adekvátní podobě. Změny ale opakovaně ostře kritizoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Jak reforma psychiatrie v této situaci pokračuje?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kláře bylo čerstvě osmnáct, mezi přijatými na vysokou školu skončila druhá. Měla obrovskou radost a těšila se na nové zážitky (ženino jméno bylo změněno, skutečnou identitu redakce zná).

Jenže během nočního učení na zkoušky si dala silné kafe a místo zbystření smyslů jí začalo bušit srdce jak splašené, měla rozmazané vidění i zrychlený dech.

Na pohotovosti ji odbyli s tím, že je hysterka. Uklidňující injekce v tu chvíli pomohla, ale problémy nezmizely. Intenzita úzkostí se stupňovala, pocity, že umírá, přicházely každý den a na nečekaných místech – ve výtahu, na přednáškách, na ulici a pak už prakticky kdekoliv a kdykoliv.

Klářiny potíže se prohloubily natolik, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Reforma psychiatrie

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější