Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo jsou Palestinci, které propouští Izrael výměnou za rukojmí?

Jeden z palestinských vězňů těsně po propuštění z izraelského vojenského vězení Ofer. Snímek pořízen 28. listopadu 2023 nedaleko Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Foto: Ali Sawafta, Reuters
Jeden z palestinských vězňů těsně po propuštění z izraelského vojenského vězení Ofer. Snímek pořízen 28. listopadu 2023 nedaleko Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Foto: Ali Sawafta, Reuters

Izrael a teroristické hnutí Hamás už si načtyřikrát vyměnily vězně a rukojmí. Děje se tak v rámci vyjednaného, původně čtyřdenního příměří, které bylo o dva dny prodlouženo. O propuštěných Izraelcích se hodně píše a i Deník N zároveň s tímto článkem přináší jejich příběhy. Ale kdo jsou Palestinci, kteří se díky dohodě dostali na svobodu a domů? A za co se v izraelských věznicích ocitli? I jejich několik příběhů nabízíme.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dnes oznámil, že zahrne dalších pět desítek vězenkyň na seznam Palestinců k propuštění. Za podmínky, že teroristické hnutí Hamás propustí další izraelská rukojmí, která drží v Pásmu Gazy.

Děje se to v rámci rozšířeného dočasného příměří a snahy o propuštění dalších dvaceti držených Izraelců, informuje izraelský tisk. Polovina ze zmíněných žen na izraelském seznamu k propuštění jsou ženy zadržené během října a listopadu pro podezření z podněcování k terorismu a jeho podpory.

Tyto ženy jsou součástí seznamu 350 jmen palestinských vězňů a lidí zadržovaných v Izraeli a vybraných k možnému propuštění. Podle BBC jde zejména o nezletilé chlapce, kteří ve vazbě teprve čekají na soud. Méně než čtvrtina z Palestinců na seznamu už byla odsouzena. Izrael podle Times of Israel ke včerejšku propustil 150 palestinských vězňů, zejména žen a nezletilých mužů.

Hamás od pátku propustil 50 izraelských rukojmí, z toho 11 včera. Další lidé mají být propuštěni dnes. (Příběhy některých propuštěných přináší Deník N v tomto

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější